Wraz z rosnącą popularnością zakupów online, udział handlu elektronicznego w sprzedaży detalicznej rośnie z roku na rok. W 2023 roku sprzedaż e-commerce stanowiła około 19,5% sprzedaży detalicznej na całym świecie. Oznacza to, że na każde 100 zł wydane przez konsumentów, ponad 19 zł wydano w Internecie. Jest to więc odpowiedni czas na to, aby rozważyć przeniesienie swojej firmy do sieci. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć – ten poradnik „jak założyć sklep internetowy krok po kroku” jest dla Ciebie!
Wybór niszy i analiza rynku
Wybór odpowiedniej niszy i dokładna analiza rynku to fundament sukcesu sklepu internetowego. To etap, na którym definiujesz swoją grupę docelową i rozpoznajesz, jakie produkty lub usługi najlepiej zaspokoją ich potrzeby. Początek pracy nad tym segmentem wymaga zbadania trendów rynkowych, konkurencji, a także zidentyfikowania potencjalnych luk na rynku, które Twój sklep mógłby wypełnić. Skorzystaj z narzędzi takich jak Google Trends, aby zrozumieć, co aktualnie interesuje Twoich potencjalnych klientów, oraz analizy SEO, które pokażą, jakie frazy kluczowe są najczęściej wyszukiwane w Twojej branży.
Nie zapomnij też o bezpośredniej analizie konkurencji – ich oferta, ceny, sposób promocji mogą dostarczyć wielu cennych wskazówek, które pomogą Ci zbudować unikatową propozycję. Ważne jest, aby wybrać niszę, która jest rentowna i ma potencjał wzrostu, ale również jest obszarem, w którym masz wiedzę lub pasję. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie Ci prowadzić biznes, ale również zbudować autentyczną markę, która przemówi do odbiorców. Pamiętaj, że sukces sklepu internetowego nie zależy wyłącznie od wyboru „dobrego” produktu, ale od zrozumienia rynku i skutecznego odpowiadania na jego potrzeby.
Stworzenie sklepu internetowego krok po kroku
1. Wybierz platformę e-commerce
Pierwszym krokiem w założeniu sklepu internetowego jest wybór odpowiedniej platformy e-commerce. Jest to oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie produktami i stanem magazynowym oraz obsługuje cały proces zakupowy. Platforma to serce sklepu internetowego, dlatego należy potraktować ją jako najważniejszą inwestycję. Jednak na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?
Zacznij od sprawdzenia, czy wybrane przez Ciebie oprogramowanie umożliwia łatwe zarządzanie zawartością sklepu oraz obsługą zamówień. Musisz też wiedzieć, że nie każda platforma będzie się tak samo skutecznie pozycjonować. Powinna ona być wyposażona w odpowiednie narzędzia dostępne z poziomu panelu administracyjnego (bez konieczności działania w skrypcie), umożliwiające skuteczną optymalizację strony, między innymi:
-
- optymalizację elementów title i meta description dla każdej z podstron,
- ustawienie przyjaznych adresów URL,
- wdrożenie linków kanonicznych i przekierowań,
- swobodne dodawanie treści oraz ich edycję,
- dodawanie opisów alternatywnych zdjęć.
To, jaką platformę wybierzesz zależy również od wielkości Twojego e-biznesu oraz oczywiście budżetu. W przypadku niewielkich sklepów internetowych świetnie sprawdzą się systemu takie jak Shoper, Shoplo, czy Woocommerce. Natomiast z myślą o obsługiwaniu bardzo dużej liczby produktów powstały systemy takie jak Magento.
2. Zaprojektuj wygląd sklepu
Sklep internetowy powinien być przede wszystkim przejrzysty i przyjazny dla użytkownika. To, jakie wrażenie odniesie osoba odwiedzająca Twoją stronę, ma istotny wpływ na konwersję. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o profesjonalne zdjęcia produktów, atrakcyjne bannery i wysokiej jakości grafikę, które pozwolą zyskać wiarygodność w oczach odbiorców i zachęcić ich do zakupów.
Większość platform sklepowych posiada w swojej ofercie rozmaite szablony graficzne, wśród których możesz odnaleźć ten najbardziej odpowiedni do tematyki Twojego sklepu. Niektóre z nich (np. Shoplo) posiadają kreator wizualny, który umożliwia samodzielne zaprojektowanie własnego sklepu.
3. Wybierz i zarejestruj domenę
Nazwa domeny, czyli inaczej nazwa strony internetowej identyfikuje sklep. Dobra nazwa domeny buduje zaufanie klientów i pomaga w budowaniu wizerunku marki. Powinna być ona łatwa do zapamiętania, a także spójna z nazwą sklepu. Bardzo ważne jest również właściwe rozszerzenie domeny. Jeżeli Twój sklep będzie działał na rynku polskim wybierz domenę .pl, jeżeli będziesz prowadzić działalność na rynku niemieckim -> .de, jeżeli w Wielkiej Brytanii -> .co.uk itd.
4. Zaplanuj strukturę kategorii produktów
Struktura kategorii produktów stanowi szkielet sklepu internetowego. Prawidłowa, nie tylko zwiększa wygodę poruszania się użytkowników po stronie, lecz także może pozytywnie wpłynąć na SEO sklepu. Menu kategorii powinno być zaprojektowane tak, aby każdy użytkownik był w stanie odnaleźć interesujący go produkt. Co więcej, powinno również ułatwiać nawigację po stronie robotom wyszukiwarek.
Ogromne znaczenie mają też nazwy kategorii, które powinny opisywać zawartość danej kategorii w sposób, w jaki wyszukują tego użytkownicy. Przykładowo poprawną nazwą kategorii w sklepie z odzieżą będzie „odzież damska” zamiast „kobieta”.
5. Skonfiguruj metody płatności
Zakładając swój sklep internetowy musisz zdawać sobie sprawę z tego, że prawie 25% klientów porzuca swoje koszyki, rezygnując z dokonania zakupu z powodu braku dostępności preferowanej metody płatności lub dostawy. Konsumenci lubią mieć wybór, dlatego zapewnienie im możliwie wielu opcji płatności zwiększa szansę na sprzedaż. Najpopularniejszymi opcjami są: przelew bankowy, pobranie (płatność przy odbiorze), PayU, PayPal, Przelewy24, DotPay, płatność kartą kredytową oraz BLIK. To, które opcje wybierzesz jest indywidualną kwestią. Zawsze jednak warto maksymalnie ułatwiać proces zakupowy potencjalnym klientom i wybierać sprawdzone oraz jak najmniej problematyczne metody płatności.
6. Zdecyduj o opcjach dostawy
Zarządzanie logistyką i wysyłką w e-commerce jest kluczowe dla zapewnienia satysfakcji klientów i efektywnej obsługi zamówień. Obejmuje to wybór odpowiednich partnerów logistycznych, opracowanie strategii magazynowania i zarządzania zapasami, a także zapewnienie różnorodnych i elastycznych opcji dostawy. Ważne jest również wdrożenie skutecznego systemu śledzenia przesyłek, który pozwoli klientom na monitorowanie statusu swoich zamówień w czasie rzeczywistym. Odpowiednie planowanie logistyczne i ciągła optymalizacja procesów wysyłkowych są niezbędne do minimalizacji kosztów i maksymalizacji efektywności operacyjnej.
Szukając partnerów logistycznych w Polsce, warto rozpocząć od analizy ofert firm kurierskich o ugruntowanej pozycji na rynku, takich jak DHL, UPS, InPost, czy Poczta Polska. Można również skorzystać z platform agregujących oferty wielu przewoźników, które umożliwiają porównanie cen i usług, np. furgonetka.pl czy sendit.pl. Ważne jest, aby wybrać partnera oferującego elastyczne rozwiązania dopasowane do specyfiki Twojego biznesu, niezawodność dostaw oraz konkurencyjne ceny.
7. Zadbaj o regulamin i politykę prywatności
Kolejnym krokiem jest stworzenie regulaminu sklepu internetowego. Jest to zbiór norm i zasad, który opisuje warunki świadczenia usług drogą elektroniczną oraz określa warunki sprzedaży. Bardzo ważne jest, aby zapisy regulaminu były zgodne z obowiązującymi aktami prawnymi oraz opisywały najważniejsze kwestie, o których musi zostać poinformowany kupujący. Jest to dokument, który po uruchomieniu sklepu internetowego będzie swoistym zabezpieczeniem dla obu stron przy zawarciu umowy sprzedaży.
Kolejnym, bardzo ważnym dokumentem jest również polityka prywatności sklepu internetowego. Informuje on użytkowników o tym, w jaki sposób są zbierane i przetwarzane dane osobowe.
8. Przetestuj i opublikuj swój sklep internetowy
Sklep już prawie gotowy, jednak przed jego uruchomieniem zostało jeszcze jedno, bardzo ważne zadanie – testy. Należy upewnić się, że wszystkie funkcjonalności działają poprawnie, przeprowadzić kilka testowych transakcji, które pozwolą zidentyfikować ewentualne błędy w procesie zakupowym oraz sprawdzić, czy strona wyświetla się poprawnie na wszystkich urządzeniach oraz przeglądarkach internetowych.
Sklep już działa, co dalej?
Jak widać, założenie własnego sklepu internetowego to niebanalny i pracochłonny proces, wymagający nie tylko sporej wiedzy, lecz także zaangażowania. Jednak powyżej opisane kroki to dopiero początek. Kiedy już uruchomisz sklep musisz zadbać o to, aby użytkownicy dowiedzieli się o jego istnieniu. Zacznij od opublikowania informacji z linkiem do sklepu w mediach społecznościowych. Portale takie jak Facebook, LinkedIn, czy Instagram mają ogromne zasięgi i umożliwiają dotarcie do wielu potencjalnych klientów.
Następnie skup się na stworzeniu efektywnych strategii marketingowych, takich jak: content marketing, e-mail marketing czy reklama płatna, które pomogą zwiększyć widoczność Twojego sklepu i przyciągnąć ruch. W kolejnym kroku zadbaj o optymalizację swojego e-commerce’u pod kątem SEO, zarówno techniczną jak i treściową, która jest kluczowa dla poprawy pozycji sklepu w wynikach wyszukiwania, co z kolei ułatwi potencjalnym klientom odnalezienie Twojej oferty.
Ostatnim, lecz nie mniej ważnym elementem jest stałe monitorowanie wyników, optymalizacja działań i elastyczność w wprowadzaniu zmian, by skutecznie reagować na potrzeby rynku i zachowania konsumentów.
Podsumowanie
Podsumowując, prowadzenie sklepu internetowego to jak żeglowanie w cyfrowym oceanie – z właściwymi narzędziami, dobrą mapą i odrobiną kreatywności, możesz dopłynąć do sukcesu, odkrywając nieznane dotąd obszary możliwości. Powodzenia! 🙂